شبی در محفلی ذکر علی بود                 شنیدم عاقلی فرزانه فرمود:
اگر دوزخ به زیر پوست داری                نسوزی گر علی را دوست داری
اگر مهر علی در سینه ات نیست              بسوزی گر هزاران پوست داری

سلام به وبلاگ زیست شناسی ایران خوش آمدید

اسلایدر

BIOLOGY

BIOLOGY
 
نویسندگان
نظر سنجی
کیفیت وبلاگ را در چه سطحی میبینید؟


لینک دوستان

هنگام کار با کامپیوتر 15 تا 20 بار پلک زدن در دقیقه فراموش نشود!

 

 یک جراح و متخصص چشم گفت: برای پیشگیری از خشکی چشم باید هنگام کار با کامپیوتر درهر دقیقه حدود 20 تا 15 بار پلک بزنید و یا با انگشتان به پلک‌ها ماساژ داد.

با توجه به این كه در کار با رایانه افراد به آن خیره می‌شوند و پلک نمی‌زنند منجر به خشکی چشم و عوارض بعدی برای چشم‌ها می‌شود.

با افزایش سن، غلظت پروتئین اشک و میزان آن کاهش می‌یابد و گاهاً باعث خشکی چشم می‌شود.

خشکی چشم برحسب علت آن به درمان پاسخ می‌دهد.

درمان خشکی چشم بر اساس علت بوجود آورنده آن با اقدامات دارویی و بعضاً با عمل جراحی به صورت نگهدارنده انجام می‌شود.

عوامل مختلفی در خشکی چشم دخیل هستند که از جمله آنها می‌توان به برخی از بیماری‌های روماتیسمی، سرطان‌ها، عفونت‌ها، آسیب به غده اشکی، سوختگی‌های شیمیایی و تعدادی از داروها اشاره کرد.

طبقه بندی: آموزش، چشم پزشکی،
[ جمعه 28 مهر 1391 ] [ 07:43 ق.ظ ] [ nima fathyan ]

یک میلیون دیابتی در دنیا دچار قطع عضو می شوند/ دیابتی ها وجود زخم در پای خود را جدی بگیرند


 

انجمن دیابت ایران با بیان اینکه« سالانه حدود یک میلیون دیابتی در دنیا دچار قطع عضو می شوند و آمار دقیقی از میزان قطع عضو دیابتی ها در کشور نداریم.» تاکید کرد:« در صورتی که افراد دیابتی متوجه وجود زخمی در پاهای خود شدند حتی اگر به نظر خودشان مسئله مهمی نباشد بایستی به پزشک مراجعه کنند.»

سالانه حدود یک میلیون دیابتی در دنیا دچار قطع عضو می شوند. درایران آمار دقیقی از میزان قطع عضو دیابتی ها نداریم اما تعداد افرادی که دچار قطع عضو می شوند کم نیستند و بخشی از بیمارستانه ها را افراد دیابتی که دچار سندروم پای دیابتی شده اند اشغال کرده اند.»
وی ادامه داد:«همانطوری که می دانید اگر قند خون کنترل نشود فرد مبتلا دچار عوارض بسیاری از جمله عوارض عروقی دیابت و عوارض عصبی دیابت می شود که بر اثر هر دو این موارد فرد دیابتی دچار سندروم پای دیابتی می شود که حتی می تواند تا قطع عضو نیز پیش رود بنابراین افراد دیابتی برای اینکه دچار سندروم پای دیابتی نشوند در اولین گام بایستی قند خون خود را در حد طبیعی نگه دارند برای اینکه افراد دیابتی بتوانند قند خود را کنترل کنند بایستی در کلاس های آموزشی دیابت شرکت کنند در مرحله دوم بایستی یاد بگیرند که چه طور می توانند قند خون خود را کنترل کنند.»
رئیس انجمن دیابت ایران افزود:«لازم است افراد دیابتی مواردی را جهت پیشگیری از سندروم پای دیابتی رعایت کنند از جمله اینکه قند ناشتا برای افراد دیابتی در حد طبیعی بایستی به طور مداوم زیر 130 و 2 ساعت بعد از غذا بالاتر از 180 میلی گرم درصد نباشد و هموگلوبین a1c این افراد نیز بایستی در حد طبیعی که زیر 7 است کنترل شود سپس درصورتی که چربی خون بالا و فشارخون بالایی دارند در حد طبیعی کنترل کنند و حداقل روزی 20 دقیقه فعالیت جسمی داشته باشند.»
وی خاطرنشان کرد:«در صورتی که فرد دیابتی دچار عوارض ثانویه دیابت شود یعنی حس درد، سرما و گرما را از دست بدهد و مرتب از گزگز کردن و مور مور شدن پاها به خصوص در شب شکایت کند بایستی تحت مراقبت های ویژه باشد و با مراجعه پزشک و انجام آزمایش های مختلف مشخص شود که آیا نوروپاتی بر فرد دیابتی تاثیر گذاشته است یا خیر ودر صورتی که تاثیر گذاشته باشد بایستی به غیر از رعایت موارد ذکر شده بایستی به صورت روزانه پاهای خود را دقیقا وارسی کنند تا زخم نشده باشد و به صورت مرتب اقدام به شستشوی پاها کنند چرا که دیابتی ها با افزایش سن دچار خشکی پوست می شوند و با رعایت بهداشت و خشک کردن دقیق لا به لای انگشت های پا امکان بروز هر گونه عفونت قارچی را از بین ببرند و با استفاده از نرم کننده های مناسبی مانند وازلین پاهای خود را چرب نگه دارند.»
دکتر رجب تاکید کرد:«در صورتی که افراد دیابتی متوجه وجود زخمی در پاهای خود شدند حتی اگر به نظر خودشان مسئله مهمی نباشد بایستی به پزشک مراجعه کنند چرا که یک زخم کوچک می تواند زمینه بروز عفونت های بزرگ را فراهم سازد نکته مهم دیگر دقت در انتخاب کفش است و در صورتی که کفش نامناسبی انتخاب کنند به دلیل اینکه مبتلایان به نوروپاتی دیابتی و عروقی حس درد ندارند ممکن است با کفش نامناسب دچار مشکل شوند.»


[ پنجشنبه 27 مهر 1391 ] [ 01:33 ب.ظ ] [ nima fathyan ]

«تایم»، امروز بنا به سنت هر ساله، شخصیت برتر سال را برگزید و فهرست‌های ده‌تایی از «ترین»‌های سال را هم منتشر کرد.

۱- داروهای ایدز، احتمال عفونت HIV را کاهش می‌دهند: ویروس HIV، در دسته رترو ویروس‌ها تقسیم‌بندی می‌شود. تا به حال از داروهای ضد رترو ویروس‌ها، تنها برای درمان بیماران استفاده می‌شد. اما یک پژوهش جدید نشان داده است که این داروها را در افراد سالم هم می‌توان برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری ایدز مورد استفاده قرار داد.

در این پژوهش، ۲۵۰۰ فرد از شش کشور دنیا، که آلوده به HIV نبودند، را انتخاب کرد. نتایج پژوهش نشان داده شده که دادن یک داروی ترکیبی ضد رترو ویروسی به نام Truvada در مقایسه با دارونما، ۴۴ درصد احتمال ابتلا را کمتر می‌کند.

حتی وقتی پژوهشگران دقیق‌تر شدند و دسته‌ای از افراد مورد مطالعه را که در مصرف دارو منظم‌تر بودند و هر روز آن را مورد استفاده قرار می‌دادند، را بررسی کردند، متوجه شدند در این دسته ۷۳ درصد نسبت به گروهی که دارونما دریافت می‌کرد، احتمال ابتلا به عفونت کاهش یافته است.

واضح است که مطالعات بیشتری برای اطمینان حاصل کردن از فواید پیشگیرانه داروهای ضد رترو ویروسی مورد نیاز هستند و متخصصان بهداشت عمومی هشدار می‌دهند که حتی اگر این نتایج تأیید شوند، مصرف این داروها نمی‌تواند هیچگاه جای شیوه‌های خوب پیشگیری مثل، صکص مطمئن و استفاده دائمی از گاندوم را بگیرد.

باید توجه داشت که این داروها واکسن نیستند و اصولا مکانیسم پیشگیری آنها با واکسن‌ها متفاوت است. واکسن‌ها، با تقویت سیستم ایمنی، از عفونت جلوگیری می‌کنند، در حالی که این داروها، خودشان در مراحل اولیه آلودگی، ویروس‌ها را از بین می‌برند.

۲- سلول‌ مصنوعی: دکتر فرانکشتاین! حرکت کن و جایت را به همکار قرن ۲۱‌ام‌ ای‌ات -دکتر ونتر- بده!

دکتر کریک ونتر، محققی که ژنوم انسان را نقشه‌برداری کرد، در سال ۲۰۱۰، قدم دیگری به سوی خلق حیات آزمایشگاهی برداشت. او با در کنار هم نهادن مواد شیمیایی ایجاد کننده مولکول DNA، توانست ژنوم کامل یک باکتری را بسازد. سپس وی این ژنوم را در یک سلولی قرار داد، سلولی که در کمال شگفتی می‌توانست تقسیم شود.

با اینکه سلول مصنوعی دکتر ونتر، اصلا رفتار هراس‌انگیز هیولای «مِری شِلی» را ندارد، ولی به سبب اینکه وی حیات دست‌ساز را ممکن کرده است، بحث‌برانگیز است.

ونتر امیدوار است که نتایج حاصل از کار وی، نخستین گام در مسیر ساخت موجودات آزمایشگاهی باشد. دکتر ونتر، پیش از این با ترکیب مواد ژنتیکی، ارگانیسم‌هایی درست کرده بود که از آنها می‌شد به عنوان سوخت زیستی استفاده کرد، حتی با این شیوه می‌شود، تولید واکسن آنفلوآنزا را با در دسترس قرار دادن نسخه‌های مختلف سویه‌های آنفلوآنزا، تسریع کرد.

۳- تشخیص آلزایمر با آزمایش خون: با وجود اینکه پزشکان روش‌های تشخیصی پیچیده‌ای برای آلزایمر دارند، اما تا به حال با شیوه‌های تصویربرداری یا مولکولی، نمی‌توانستیم آلزایمر را «با قطعیت» تشخیص بدهیم.

این بیماری به‌زوال‌برنده قوای ذهنی، تنها با اتوپسی یعنی نمونه‌برداری از بافت جسدها، به طور قطعی تشخیص داده می‌شود. آسیب‌شناسان با مشاهده پلاک‌ها و کلافه‌هایی که شاه‌علامت این بیماری هستند، تشخیص را مسجل می‌کنند.

اما یک تست آزمایشگاهی تازه، می‌تواند تشخیص را در مراحل اولیه بیماری ممکن کند و به پزشکان این امکان را بدهد که حتی قبل از ظهور نخستین علایم بیماری، از زوال عقلی و دمانس جلوگیری کنند.

در شیوه جدید، دو جین پروتئین مختلف در خون آزمایش می‌شوند. صحت تشخیصی این شیوه، ۸۰ درصد است.

البته پیش از این هم شیوه‌های دیگری هم برای تشخیص بیماری، ابداع شده‌ بودند. اما با میسر شدن تشخیص‌زودهنگام، بیماران می‌توانند با مداخله‌های رفتاری، مثل فعال نگاه داشتن ذهن -با حفظ تماس‌های اجتماعی و یادگیری چیزهای تازه- از سرعت پیشرفت بیماری بکاهند.

* بقیه در ادامه مطلب*


ادامه مطلب

طبقه بندی: آموزش، اخبار به روز، عکس،
[ چهارشنبه 19 مهر 1391 ] [ 08:27 ق.ظ ] [ nima fathyan ]

بزرگ ترین کشف دنیای پزشکی پس از کشف پنی سیلین

اخبار پزشکی | بزرگ ترین کشف دنیای پزشکی پس از کشف پنی سیلین بزرگ ترین کشف دنیای پزشکی پس از کشف پنی سیلین: دارویی که از سرماخوردگی تا ایدز را درمان می کند.

محققان ام.آی.تی دارویی ساخته اند که با وادار کردن سلول های ویروسی به خودکشی، بسیاری از بیماری های ویروسی را در انسان مهار خواهد کرد!

به نظر می رسد محققان موفق به ساخت دارویی شده اند که می تواند بخش گسترده ای از بیماری های ویروسی را از سرماخوردگی های ساده رفته تا آنفلوانزا، ایدز و هر بیماری ویروسی دیگری را که به ذهنتان می رسد، درمان کند.

این دارو که مراحل آزمایشگاهی را طی می کند، وارد سلول های آلوده شده و آنها را وادار به خودتخریبی خواهد کرد.

به گزارش دیلی میل، فهرست بلندبالای ویروس هایی که می توانند هدف این دارو قرار بگیرند، شامل تمامی رینوویروس های انسانی که عامل نیمی از سرماخوردگی های بزرگسالان و تقریبا تمامی سرماخوردگی ها در کودکان به اضافه آنفلوانزا، فلج اطفال و بیماری مرگبار تب استخوان شکن هستند، می شود.

علاوه بر این می توان انتظار داشت این دارو که با سرنام DRACO شناخته می شود، طی یک دهه آینده برای درمان بیماری هایی مانند سرخک، انواع تب خال، هاری و حتی بیماری ایدز به داروخانه ها وارد شود.

مایک رایدر از انستیتو فناوری ماساچوست، ام.آی.تی که روی این دارو کار می کند، می گوید:

«مطمئنا ویروس های ناشناخته دیگری نیز وجود دارند که می توانند در سال های آینده توسط این دارو درمان شوند. کشف پنی سیلین، انقلابی بزرگ در درمان بیماری های باکتریایی بود و ما امیدواریم این موفقیت بزرگ یک بار دیگر برای درمان بیماری های ویروسی تکرار شود. همان طور که می دانید در حال حاضر داروهای ضدویروس بسیار اندکی ساخته شده اند».

بزرگ ترین کشف دنیای پزشکی پس از کشف پنی سیلین

شرح عکس: در این دو گروه تصویر، ستون اول و سوم از چپ، سلول های ویروسی درمان نشده و ستون های مجاور، سلول های درمان شده با DRACO را نشان می دهد. مقایسه شیوه عمل دارو در سلول های سالم و آلوده نشان می دهد، دارو سلول های آلوده را از بین برده و سلول های سالم را بدون هیچ تغییری ترک کرده است.

دکتر رایدر برای ساخت این دارو از شیوه دفاع طبیعی سلول های بدن که آپوپتوز - مرگ سلولی برنامه ریزی شده - نام دارد، الهام گرفته است.

برای درک بهتر این فرایند و شیوه عمل DRACO بهتر است، نگاهی به نحوه تکثیر ویروس ها در بدن میزبان بیاندازیم. ویروس ها پس از ورود به بدن میزبان، سیستم داخلی سلول ها را فریب می دهند و آنها را به تکثیر کپی های جدیدی از خود وادار می کنند. در طول این فرایند زنجیری بلند و دو رشته ای از ماده ژنتیکی ار.ان.آ تشکیل خواهد شد.

سلول های آلوده برای توقف این مرحله معمولا پروتئین هایی را تولید می کنند که می توانند با اتصال به رشته ار.ان.آ باعث توقف کپی سازی شوند، اما در بسیاری از موارد ویروس فرصت چنین دفاعی را از آنها خواهد گرفت. بعضی از سلول ها که نتوانسته اند به روش اول مهاجم را از بین ببرند، به خودکشی دست می زنند تا فرایند تکثیر ویروس را مختل کنند. این روش دوم یا آپوپتوز همان شیوه ای است که رایدر برای از بین بردن بیماری های ویروسی به کار گرفته است.

داروی تولیدشده توسط او می تواند به درون سلول های آلوده و دارای زنجیره طولانی ار.ان.آ وارد شده، در ابتدا آلودگی را مهار کند و در مرحله دوم با از بین بردن سلول، چرخه تکثیر را به طور کامل متوقف کند. درطول درمان سلول های سالم دست نخورده باقی خواهند ماند.

شیوه عمل DRACO
زمانی که ویروس ها وارد سلول میزبان می شوند با هدف قرار دادن بخش های ژنتیکی آن، کنترل سلول را برای رسیدن به هدف تکثیر بیشتر در اختیار خواهند گرفت.

در طول فرایند تکثیر ویروس های جدید، زنجیری دورشته ای از ار.ان.آ تشکیل می شود که مشابه آن در هیچ یک از سلول های انسان یا حیوانات دیده نمی شود.

بخشی از دفاع طبیعی بدن در این شرایط، پروتئین هایی را تولید خواهد کرد که با اتصال به این زنجیر، مجموعه ای کوچک از واکنش ها را شکل می دهند و تکثیر ویروس را متوقف می کنند اما بسیاری از ویروس ها پیشدستی کرده و با بلوکه کردن یکی از مراحل این واکنش، چرخه را متوقف خواهند کرد.

در تولید داروی DRACO این پروتئین ها با پروتئین دیگری ترکیب شده اند که آپوپتوز را آغاز خواهد کرد. در نتیجه زمانی که پروتئین ابتدایی با زنجیره ار.ان.آ ترکیب شود، پروتئین دیگر فرایند آپوپتوز را آغاز خواهد کرد. پس از آن دارو می تواند از غشای سلولی عبور کرده و وارد سلول های آلوده دیگر شود. اگر علائمی از وجود زنجیره ار.ان.آ وجود نداشته باشد، این دارو بدون هیچ تغییری سلول را ترک خواهد کرد.

در مراحل آزمایشگاهی DRACO موفق شده 15 نوع ویروس، شامل عامل ایجاد سرماخوردگی معمولی و دو نوع آنفلوانزا را از بین ببرد. این دارو جان موش های مبتلا به دوز بالای ویروس آنفلوانزا را که شانسی برای زندگی نداشتند، نجات داده است.

این دارو به شکل شگفت انگیزی سریع عمل می کند و اگر در آغاز بیماری استفاده شود، به سادگی می تواند علائم اولیه آن را نیز مهار کند. از سوی دیگر قدرت بالای این دارو در از بین بردن ویروس ها باعث می شود، شدت بیماری در بیمارانی که در مراحل بعدی آنرا دریافت کرده اند، افت قابل توجهی داشته باشد.

با این حال کارشناسان احتمال می دهند به دلیل شیوه منحصربه فرد درمانی این دارو، ورود آن به مراحل بالینی و داروخانه ها با تأخیری چندین ساله مواجه باشد.
طبقه بندی: اخبار به روز،
[ دوشنبه 17 مهر 1391 ] [ 07:25 ق.ظ ] [ nima fathyan ]

پزشکی کار نیست ،

تفریح هم نیست ،

بلکه عشق و علاقه است.

"پروفسور سمیعی"


“مادامی که تلخی زندگی دیگران را شیرین می کنی بدان که زندگی می کنی”

طبقه بندی: متفرقه،
[ یکشنبه 16 مهر 1391 ] [ 08:17 ق.ظ ] [ nima fathyan ]

 

واحد مرکزی خبر: الزایمر یا فراموشی دوران سالخوردگی از جمله بیماری های ازار دهنده برای فرد مبتلا و اطرافیان وی است و گفته می شود با افزایش میانگین سن شهروندان در جهان شمار مبتلایان به الزایمر نیز افزایش خواهد یافت .

به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی گرچه هم اکنون داروهائی برای کاستن از شتاب این بیماری تولید و به بازار عرضه شده اند اما بیماری الزایمر از جمله بیماری هائی است که تا کنون برای ان درمان قطعی پیدا نشده است .

به تازگی در انگلیس شیوه درمانی جدیدی برای مقابله با پیشرفت بیماری الزایمر و حتی بهبود نسبی ان ابداع شده است و ان فراهم اوردن امکانات ورزشی خاص برای افراد مبتلا به این بیماری است.

در شهر لیورپول در انگلیس مراکز ویژه بازپروری مبتلایان به الزایمر تاسیس شده است و در سالن ورزشی این مرکز انواع دستگاه های ورزشی نصب شده اند و مبتلایان با حضور در این مرکز به ورزش های سبک و نرمش بدنی می پردازند.

دستگاه های ورزشی نصب شده در این مرکز بطور اختصاصی برای استفاده افراد مبتلا به الزایمر طراحی و ساخته شده اند و با اندک فشار دست یا پا به حرکت در می ایند.

این گونه مراکز حدود دو سال است که فعالیت خود را اغاز کرده اند و گردانندگان انها می گویند مراجعین هم از لحاظ جسمی و هم روحی تا حدودی بهبود پیدا کنند.

با شرکت مبتلایان به الزایمر در تمرین های ورزشی پزشکان معالج آنها میزان داروهای تجویز شده برای بیماران خود را کاهش داده اند. پزشکان می گویند حتی پیاده روی ساده و حرکات موزن نیز به کاهش عوارض بیماری الزایمر کمک می کند.
طبقه بندی: مغز و اعصاب، اخبار به روز،
[ جمعه 14 مهر 1391 ] [ 03:14 ب.ظ ] [ nima fathyan ]طبقه بندی: آموزش،
[ شنبه 1 مهر 1391 ] [ 07:06 ق.ظ ] [ nima fathyan ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

هدف از تا سیس این وبلاگ بالا بردن سطح علمی افراد جامعه در مورد درس شیرین زیست شناسی است.امیدوارم راضی باشید. و فقط ((پرسپولیس))
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

خطاطی نستعلیق آنلاین

فروش بک لینکطراحی سایتعکس
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic