شبی در محفلی ذکر علی بود                 شنیدم عاقلی فرزانه فرمود:
اگر دوزخ به زیر پوست داری                نسوزی گر علی را دوست داری
اگر مهر علی در سینه ات نیست              بسوزی گر هزاران پوست داری

سلام به وبلاگ زیست شناسی ایران خوش آمدید

اسلایدر

BIOLOGY

BIOLOGY
 
نویسندگان
نظر سنجی
کیفیت وبلاگ را در چه سطحی میبینید؟


لینک دوستان

محققان سوئیسی موفق شدند با تحریک عصبی بخش آسیب‌دیده نخاع، قدرت راه رفتن را به موش‌های فلج باز گردانند.به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان دانشگاه زوریخ در این تحقیق موش‌های آزمایشگاهی که دچار فلج کامل پاهای عقب بودند را به مدت چند هفته تحت درمان قرار دادند.محققان برای تحریک مجدد ناحیه آسیب‌دیده از روش دارو درمانی و محرک‌های الکتریکی استفاده کرده و موفق به احیای مجدد اعصاب در ناحیه صدمه دیده نخاعی شدند.

موش‌ها پس از طی کردن دوره توانبخشی توانستند به کمک یک روبات که آنها را سرپا نگه داشته و اعصاب بخش آسیب‌دیده را تحریک می‌کرد، براحتی بر روی تردمیل حرکت کرده و از پله‌ها بالا بروند.

بازیابی قدرت کنترل پاهای عقب نشان می‌دهد که مغز قادر به برقراری ارتباط مجدد با اعصاب بخش نخاعی آسیب‌دیده است.

پروفسور«گرگوری کورتین» سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه زوریخ اعلام کرد: این آزمایش نشان می دهد که بدن قادر به بازسازی برخی صدمات نخاعی است که پیش از این تصور می شد باعث فلج دائمی فرد می‌شود.

فاز انسانی این آزمایش احتمالا از سال آینده میلادی با بودجه ای بالغ بر هفت میلیون پوند آغاز خواهد شد که نوید دهنده گام جدید برای درمان افراد مبتلا به آسیب های نخاعی است.

بازیابی توان راه رفتن در موش مبتلا به آسیب نخاعی
استفاده از دارو درمانی و محرک های الکتریکی برای توانبخشی موشطبقه بندی: سلولهای بنیادی، مغز و اعصاب، اخبار به روز،
[ پنجشنبه 30 شهریور 1391 ] [ 07:00 ق.ظ ] [ nima fathyan ]

دانشمندان اقدام به ایجاد ترکیبهای تازه DNA مصنوعی به نام XNA کرده که می تواند اطلاعات ژنتیکی را کپی و ذخیره کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، براساس اظهارات جان چاپوت از موسسه بیودیزاین در دانشگاه آریزونا به عنوان یکی از نویسندگان این تحقیق، از این ترکیبات مصنوعی DNA می توان برای تکامل در آزمایشگاه استفاده کرد.

نوکلئوتیدها به عنوان اجزای اصلی DNA از چهار جزء اصلی A، G، C و T تشکیل شده که خود نیز به پایه های قند و فسفات متصل شده اند.

محققان در مرحله اول اجزا اصلی XNA را به شش پلیمر مختلف تقسیم کردند که این امر با جایگزین کردن عنصر قند طبیعی DNA با یکی از شش پلیمر مختلف و ترکیبات شیمیایی مصنوعی شکل گرفت.

سپس آنزیمهایی را که پلیمرازی نامیده می شوند و می توانند از DNA، XNA بسازند و آنهایی که می توانند XNA را به DNA برگردانند را توسعه دادند. این فرآیند کپی کردن و تبدیل کردن توانایی برای نتایج ژنتیکی که کپی شده و بارها و بارها منتقل شده مورد نیاز است.

پس از آن این گروه به این نتیجه رسیدند که HNA به عنوان یکی از پلیمرهای XNA می تواند به فشارهای انتخاب شده در یک لوله آزمایش پاسخ بدهد.

براساس گزارش نشنال جغرافی، این گروه به ریاست ویکتور پینهریو از شورای تحقیقات پزشکی آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی انجام شده است و نتایج آن در مجله ساینس منتشر شده است.
طبقه بندی: اخبار به روز،
[ سه شنبه 28 شهریور 1391 ] [ 07:51 ق.ظ ] [ nima fathyan ]
در این متن 5 روشی را که با آن می‌توان ظرفیت مغز را برای دریافت اطلاعات جدید افزایش داد را بررسی می‌کنیم. به عبارت دیگر در این شماره به شما می‌گوییم که چگونه می‌توانید باهوش‌تر شوید.
راه پنجم:‌مراقبه
بیشتر از هزاران سال است که فواید مراقبه بر همگان روشن شده است . انجام مراقبه برای هر فردی متفاوت است اما عموما مراقبه نیاز به سکوت برای تمرکز روی تنفس دارد که بتواند به آرامش ذهنی منجر شود. آرامش ذهنی گامی است که شما را به حس آگاهی یا هوشیاری هدایت می‌کند، هیچکس نمی‌تواند فواید آسایش را انکار کند. اسکن‌های FMRI آشکار کرده‌است که مراقبه به‌صورت منظم روی ساختار حقیقی مغز نیز تاثیرگذار است. محققان باور دارند که حافظه، کارایی، محدوده توجه تمرکز همگی از فواید مراقبه هستند. یکی از تحقیقات نشان می‌دهد مراقبه هر روزه می‌تواند می‌تواند باعث افزایش اندازه قسمتی از قشر مخ بشود. تعجب آور نیست که برخی از شرکت‌ها کلاس‌های مراقبه را به کارمندانشان پیشنهاد می‌کنند.
راه چهارم:ورزش مغز
مغز مانند بیشتر قسمت‌های بدن، به ورزش‌های منظم برای قوی شدن و زنده ماندن نیاز دارد. بیشتر ورزش‌های رایج برای قدرتمند کردن مغز شامل فعالیت‌های مفرح مثلحل کردن جدول، سودوکواست. راه‌هایی آکادمیک‌تری هم مانندحل کردن مسائل ریاضی و روابط هندسینیز وجود دارد. حتی خواندن این خواند این مطلب هم برای مغز شما ورزشی سبک است. البته اگر این ایده‌ها از نظر شما یکمی زیادی پژوهشگرانه است چیزهای ساده‌ای مانند برهم زدن عادت‌هایتان را تمرین کنید. برای مثال اگر راست دست هستید سعی کنید با دست چپ مسواک بزنید.
راه سوم:مصرف باکتری
در ماه ژوئن سال 2010 ، محققان گزارشی را ارائه کردند که طی آن کشف کردند که نوع خاصی از باکتری‌ها که عمدتا در کثیفی وجود دارد باعث باهوش‌تر شدن موش‌ها می‌شود. موش هایی که به آن‌هامایکوباکتریانوم داده شده بود درآزمایش ماز بهتر عمل می‌کردند و نشانه‌های کمتری از اظطراب را از خود نشان می‌دادند و هم‌چنین سطحسروتونین پیش مغز آن‌ها بالاتربود. پیش‌مغز قسمتی است که مسئول تفکر در سطح بالاتر است.
به نظر می‌رشد این نوع باکتری به رشد نرون‌ها کمک می‌کند و اما این موضوع به این معنی نیست که باید در محیط کثیف قرار بگیریم، انسان‌ها می‌توانند با کار در محیط بیرون خانه مثل حیاط ، باغبانی کردن و یا حتی با پیاده روی در جنگل‌ها می‌توانیم این باکتری را به بدنمان وارد کنیم.
راه دوم:خوابیدن
ورزش در زمان بیداری برای مغز ضروری و مفید است و به مغز کمک می‌کند تا کارایی خود را بهبود بخشد و در نتیجه باعث باهوش‌تر شدن می‌شود. اما خواب چه تاثیری بر کارایی مغز انسان دارد؟ برای زمان طولانی دانشمندان در این مورد به اشتباه باور داشتند که در طول مدت خواب مغز خاموش است و هیچ فعالیتی ندارد اما امروزه می‌دانیم که مغز در طول مدت خواب نیز همچنان به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد و اطلاعات مربوط به مربوط به روز قبل را دسته‌بندی می‌کند وباعث روندی می‌شود کهاطلاعات را از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدتمنتقل می‌کند. مشکلات مربومط به خواب به عنوان تشدید کننده معضلات مغذی شناخته می‌شوند پس منطقی است که یک خواب شبانه خوب و کامل به افزایش کارایی مغز و تمرکز کمک می‌کند. البته میزان خواب شبانه برای افراد مختلف متفاوت است اما عموما برای بزرگسالان 6 الی 8 ساعت خواب توصیه می‌شود.
راه یکم: سلامتی بدن
اعضای بدن انسان بهم مرتبطند، و حفظ سلامت یکی از اعضا طبیعتا به سامتی دیگر اعضا نیز کمک می‌کند. ورزش‌های فیزیکی برای سلامتی انسان مفید است، هم برای بدن و هم برای مغز. ورزش‌های فیزیکی جریان خون را در افزایش می‌دهد و باعث می‌شود اکسیژن و قند بیشتری به مغز انسان برسد. همکاری برای انجام حرکات ورزشی تمرینی برای ذهن شماست، مخصوصا اگر حرکات جدیدی را تمرین کنید. ورزش مبارزه‌ای با زندگی ماشینی است. تغذیه نیز در سلامت مغز مهم است، روغن ماهی، تخم مرغ‌ها،‌ پروتئین و سبزیجات تیره رنگ. چای سبز و چای گیاهی و مغزها نیز مواد غذایی مناسبی برای مغز است.
عادت‌های درست غذایی، خوابیدن به اندازه‌ی کافی و ورزش کردن باعث بهبود حافظه و کارایی مغز می‌شوند.

[ یکشنبه 26 شهریور 1391 ] [ 10:38 ق.ظ ] [ nima fathyan ]

آیا بیماری آلزایمر قابل پیش بینی است ؟

آیا بیماری آلزایمر قابل پیش بینی است ؟

بیماری آلزایمر با علائم و نشانه های خاصی نمایانگر می شود،آیا شما در آینده به این بیماری مبتلا خواهید شد؟

در گذشته علائمی وجود نداشت که پزشکان زودتر و قبل از اینکه شخص به بیماری آلزایمرز دچار شود آن را پیش بینی کنند و راه حلی برای آن بیندیشند،اما در حال حاضر علائم و نشانه هایی در افراد بروز می کند که مشخص می شود در آینده به بیماری آلزایمر مبتلا شوند .
معمولا خانم های بیشتر از آقایان به این بیماری دچار می شوند و با افزایش سن این بیماری نیز شدت می یابد.
علائمی که می توان برای آلزایمر در نظر گرفت بدین ترتیب است :
* شوک و ضربه ی روحی شدیدی که بر ذهن شخص وارد می شود چه در محیط خانواده و حریم خصوصی زندگی او و چه در محیط اجتماعی.این ضربه ی روحی با مروز مان آثار جبران ناپذیری را برای فرد ایجاد می کند که در نهایت به بیماری آلزایمر ختم می شود .
بعضی از بیماری های هستند که باعث تشدید بیماری آلزایمر می شوند مانند:بیماری دیابت ، کلسترول بالا و ...
* افرادی که دچار افسردگی های شدید هستند .
* آسیب های شدیدی که به جمجمه وارد شده باشد نیز در دراز مدت باعث بیماری آلزایمر می شود.
 
* برای جلوگیری از آلزایمر بهتر است ورزش های مداوم و پیاپی را انجام دهید،تا از بروز این بیماری جلوگیری کنید .
* غذاهایی مانند :سبزیجات،میو ها،ماهی را میل کنید.بخصوص قرص های امگا 3 را فراموش نکنید .
شاید بسیاری از ما دارای شرایط و مواردی که در بالا گفته شد بودیم و خودمان از این موضوع اطلاعی نداشتیم .اکنون با دانستن این موضوع و پی بردن به این وسئله می توانیم،تصمیمات درست تری را اتخاذ کنیم .
بهتر است پیش بینی آلزایمر همیشه در مرحله ی اول آن تشخیص داده شود زیرا اگر این بیماری وارد مرحله ی دوم شود و گسترش یابد،کمتر می تواند به افراد مبتلا کمکی کرد .بنابراین آلزایمر نیز مانند بسیاری از بیماری های هر چه زودتر تشخیص داده شود،درمان مفیدتری دارد .
بیماری آلزایمر با از بین بردن سلول های عصبی و مغزی زنگ خطر را به صدا در می آورد. سلول هایی که متحمل آسیب می شوند،به نام آمیلوئید هستند .

اما برای جلوگیری از این واقعه و رویداد می توان

سلول های آمیلوئید را در برابر تهاجم و از بین رفتن واکسینه کنیم .
تا از سنتز این سلولهای جلوگیری به عمل آید .

ادامه مطلب

طبقه بندی: مغز و اعصاب،
[ پنجشنبه 23 شهریور 1391 ] [ 08:41 ق.ظ ] [ nima fathyan ]

وقتی سن بالا می‌رود چشم‌ها کوچک‌تر به‌نظر می‌رسند چون پلک‌ها سنگین‌تر می‌شوند و می‌افتند و پوست شل می‌شود و گاهی هم برجستگی‌های زیر چشم خودنمایی می‌کند. علاوه بر اینها کم‌رنگ شدن و کم شدن مژه‌ها باعث می‌شود چشم‌ها خودشان را بیشتر نشان دهند

چشم‌ها می‌توانند خیلی چیزها را بگویند، آنها غیر از آنکه احساسات را لو می‌دهند می‌توانند سن را هم بگویند، اما با بعضی تکنیک‌های آرایشی می‌توان مانع این امر شد. خانم لارا مارسیر، آرایشگر معروف نیویورکی، در این زمینه مهارت خاصی دارد. او راه‌های آرایشی ساده‌ای برای پوشاندن نشانه‌های پیری اطراف چشم دارد؛ نشانه‌هایی چون چروک‌های ریز، نازک شدن مژه‌ها و... راه‌هایی ساده برای هر کسی که می‌خواهد چهره‌ای جوان‌تر داشته ‌باشد بدون اینکه هزینه زیادی کند.

چروک های گوشه خارجی را بپوشانید

لارا می‌گوید اولین کار برای پنهان کردن پیری، پوشاندن چروک‌های ریز گوشه خارجی چشم است. البته اول از همه بگویم هیچ چیز در دنیا نمی‌تواند کامل چروک‌ها را بپوشاند ولی می‌توان با گریم آنها را کم‌رنگ کرد. نکته دیگری که باید یادآور شد این است که مواد آرایشی وقتی تمام روز روی پوست بماند در پایان روز در چروک‌ها می‌روند و در نتیجه چروک‌ها را بیشتر نمایان می‌کنند. اما چاره چیست؟ لارا می‌گوید، بهترین کار این است که از کرم‌های گریم و پودرها برای چروک‌های گوشه چشم استفاده نکنید، به جای آن بهتر است با آرایش کاری کنید که حواس‌ها به این منطقه جلب نشود، یعنی مثلا پوشاننده را به تمام مناطق بی‌رنگ اطراف چشم و صورت بزنید، هرقدر رنگ پوست شما یکنواخت‌تر باشد نشانه‌های پیری کمتر خود را نشان می‌دهد.

ابروهای نازک شده را احیا کنید

وقتی سن بالا می‌رود ابروها به تدریج نازک‌تر می‌شوند و بعد از سال‌ها برداشتن یا حتی وکس کردن آنها، دیگر رشد نمی‌کنند و غیر از این با بالارفتن سن، رنگ ابروها کم‌رنگ‌تر هم می‌شوند و در نتیجه بالای چشم خود را کمتر نشان می‌دهند. یک ابروی پرتر و پررنگ‌تر می‌تواند چهره را جوان‌تر نشان دهد، به همین دلیل اول از همه توصیه می‌کنیم ابروهایتان را رنگ کنید، البته حواستان باشد نباید بیشتر از ماهی یک‌بار روی ابروها رنگ بگذارید چون ممکن است موهای ظریف آنها آسیب ببینند. البته بعد از رنگ کردن بهتر است با مداد هم کمی زیر ابروها را پر کنید. اگر ابروهایتان خیلی کم است قبل از استفاده از مداد ابرو کمی از سایه ابرو هم استفاده کنید.

پلک‌های پر از چروک را بپوشانید

اگر شما جزو آن دسته افراد خوشبختی هستید که پلک‌هایتان هنوز آب خود را از دست نداده‌ و پر از چربی‌های طبیعی است، سایه‌ به راحتی روی چشم‌هایتان دوام می‌آورد و به راحتی از بین نمی‌رود، اما خیلی از زن‌ها هستند که پوست‌شان با افزایش سن رطوبت خود را از دست می‌دهد و در نتیجه پلک‌ها خشک و چروکیده به نظر می‌رسند. بهتر است چنین خانم‌هایی از یک سایه چشم خیلی نرم استفاده کنند و سراغ سایه‌های براق نروند، چون سایه‌های براق توجه‌ را به چروک‌ها جلب می‌کند. اگر پلک شما پر از چروک است، با یک سایه نسبتا تیره کاملا نرم پشت چشم را به‌طور كامل رنگ بزنید.

حلقه‌های سیاه را بپوشانید

اگر کبودی‌های زیر چشم حسابی آزارتان می‌دهد، اول از همه باید مواد آرایشی را خیلی با دقت و مهارت روی سیاهی‌ها بگذارید جدا از اینکه از کدام ماده پوشاننده‌ (کانسیلر) استفاده کنید. بهترین کار این است که یک برس آرایشی با نوک ظریف و صاف به کار ببرید تا بتوانید مقدار کمی از ماده پوشاننده (کانسیلر) را روی سیاهی‌ها بگذارید. حواستان باشد که از کرم گریمی استفاده نکنید که پوشانندگی کافی ندارد و به اندازه کافی هم دوام نمی‌آورد. شما باید کانسیلر را آهسته روی کبودی‌ها بگذارید اما ماساژ ندهید و نمالید، چون مالیدن یا ماساژ پوست ظریف زیر چشم می‌تواند به آن آسیب برساند.

*بقیه در ادامه مطلب*


ادامه متن

طبقه بندی: آموزش، چشم پزشکی،
[ دوشنبه 20 شهریور 1391 ] [ 07:36 ق.ظ ] [ nima fathyan ]
به وسیله آینه پزشکی علاوه براینکه میتونین خودتون رو ببینین امکان تعیین ضربان قلب هم وجود دارد.

دوربینی که در پشت این آینه دو جداره قرار دارد تغییرات نور منعکس شده از صورت را ثبت می کند

این دوربین به کامپیوتر متصل است و توسط برنامه این سیگنال ها را ترجمه می کند

و به این صورت ضربان قلب شما مشخص می شود

وقتی قلب شما می تپد، پالس هایی به خون جاری در رگ های شما می فرستد

خون شما نور را جذب می کند.بنابراین وقتی ضربان قلب شدیدتر شد نور جذب شده را کمتر منعکس می کند و دوربین این نورهای منعکس شده را ثبت می کند....


http://s3.picofile.com/file/7483577953/PSC0611_IN_098_1_.jpg
طبقه بندی: اخبار به روز، متفرقه،
[ شنبه 18 شهریور 1391 ] [ 07:26 ق.ظ ] [ nima fathyan ]

روزنامه ایندیپندنت چاپ لندن در ستون مطالب علمی ‌خود نگاهی دارد به تحقیقات پزشکی جدید در مورد کارکرد مغز در زمان خواب و می‌نویسد: <<شکسپیر از زبان قهرمان نمایشنامه‌های خود هملت می‌گفت: خواب ساعات خیالپردازی مغز است. ولی اکنون دانشمندان ثابت کرده‌اند که وظیفه اصلی مغز انسان به هنگام خواب، تصفیه زوایدی است که در طول روز گردآوری شده‌اند.>>به نوشته ایندیپندنت نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که تماس‌هایی که در طول یک روز پر مشغله بین سلولهای مغزی انسان برقرار شده و اطلاعات جمع‌آوری شده را حفظ می‌کنند در طول ساعات خواب سست شده یا قطع می‌شوند و درنتیجه مغز خودبه‌خود اطلاعات زائدی را که گردآوری کرده، دور می‌ریزد.این تحقیقات تاکیدی است بر فرضیه‌های قبلی که خواب عمیق و کافی در طول شب را شرطی ضروری برای حفظ اطلاعات و خاطرات مهم روز قبل و تصفیه اطلاعات زائد و بنابراین سبک کردن مغز و سلامت آن می‌داند. به گفته محققان خواب کافی و خوب در طول شب مغز فرد را برای فعالیت در روز بعد آماده می‌کند.<<پل شو>>، یکی از محققان این پژوهش، از دانشکده پزشکی واشنگتن می‌گوید: <<در حال حاضر بسیاری از مردم به خاطر نگرانی‌های شغلی و یا فشار بحران اقتصادی خوب نمی‌خوابند. ولی یافته‌های ما ثابت می‌کنند که بهترین روش برای داشتن روزهایی فعال و نیز حفظ و پیشرفت در کار، داشتن خوابی کافی و عمیق در طول شب است.>>به نوشته روزنامه ایندیپندنت تحقیقات جدید براساس مطالعه زندگی حشرات میوه‌ها انجام شده است. به اعتقاد دانشمندان شیوه زندگی روزانه این حشرات شبیه به انسان است؛ آن‌ها نیز برای داشتن روزی فعال و پر ثمر حداقل به ۶ تا ۸ ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند. در این تحقیقات مشخص شده که در حشرات میوه -آن گروهی که روزی طولانی و پر کار را سپری می‌کنند بیشتر می‌خوابند.روزنامه ایندیپندنت یادآوری می‌کند که تحقیقات قبلی نیز نشان داده بود که خواب مناسب در حیوانات توان یادگیری و حافظه را تقویت می‌کند. اما تحقیقات جدید چند گام پیش تر رفته و نشان می‌دهد که تماس‌هایی که بین سلولهای مغز در طول روز برقرار می‌شوند به هنگام خواب سست و یا قطع می‌شوند و بنابراین مغز می‌تواند با تخلیه برخی از اطلاعات استراحت کرده و برای کار در روز بعد آماده شود.به گفته پروفسور پل شو نکته مهم این است که در مغز بتواند تشخیص دهد کدامیک از این تماس‌های سلولی زائد و خسته‌کننده هستند. مغز انسان به دلایل مختلف ممکن است از این کار عاجز شود که یکی از آنها فشاری است که ممکن است از ناحیه شبکه عصبی اطراف جمجمه به ناحیه مغز وارد شود.به نوشته روزنامه ایندیپندنت در بخشی از این پزوهش جدید، دانشمندان با کمک دستگاهی در طول شب به طور مداوم محل استراحت این حشرات را تکان داده و خواب آن‌ها را به هم می‌زدند. پس از این آزمایش توانستند تفاوت‌هایی که در مغز این حشرات ایجاد شده بود را تشخیص دهند. مهمترین مورد آن انباشت پروتئین در مغز بود که مثل ماده ای‌هادی سلول‌های مغزی را به یکدیگر مرتبط نگاه می‌دارد.جالب اینجاست که در مطالعه مغز این حشرات دانشوران متوجه شدند پس از خواب کافی سطح انباشت پروتئین در مغز آنها کاهش یافته است. این خود نشانی بود از اینکه طی خواب تماس بین سلول‌های مغزی بشدت سست و یا به کلی قطع شده‌اند.<<کیارا سیرلی>>، یکی دیگر از پژوهشگران فعال در این تحقیقات، که نتایج آن اخیرا در مجله معتبر <<ساینس>> به چاپ رسیده است می‌گوید: <<در پایان مدت زمانی که بدن در خواب است تماس‌های ضعیف بین سلولهای مغزی به کلی ناپدید شده و تماس‌های عمیق و محکم تر کاهش می‌یابند.>>به گفته این پژوهشگر ما به خاطر سپردن بخش زیادی از آنچه که مغز در طول روز گردآوری می‌کند نیازی نداریم. اگر مغز ما انباشته از اطلاعات جزیی و بی مورد باشد برای ادامه کار و فراگیری در طول روزهای بعدی مغز باید خود را از این اطلاعات زائد تصفیه کند
طبقه بندی: آموزش، مغز و اعصاب،
[ پنجشنبه 16 شهریور 1391 ] [ 11:21 ق.ظ ] [ nima fathyan ]

دانشمندان کانادایی گروه جدیدی از سلولها را در نخاع یافتند که همانند سلولهای بنیادی نورونی رفتار می کنند و می توانند راه

جدیدی را در درمان آسیبهای نخاعی ارائه کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا با همکاری موسسه علوم مغزی آلن و موسسه نورولوژیکی مونترآل با استفاده از مجموعه ای شامل 122 ژن نشانگذار دریافتند که بعضی از سلولهای شعاعی نخاع شباهت بسیاری به گروههای سلولهای بنیادی نورونی دارند.
دستگاه عصبی قادر به ترمیم خود نیست بنابراین با شناسایی این سلولهای بنیادی جدید شبیه به سلولهای شعاعی نخاع و با کمک ژنها می توان این سلولها را به روشی فعال کرد که قادر باشند قسمتهای آسیب دیده نخاع بزرگسالان را در طیف وسیعی از بیماریها از جمله تحلیل عضلانی نخاعی، "ام. اس" و قطع نخاع را بازسازی کنند.
این دانشمندان در تحقیق بر روی سلولهای بنیادی نورونی از بعضی ژنهای شناخته شده ای که برای یافتن سلولهای مستقر در وسط نخاع به عنوان نشانگذار رفتار می کنند، استفاده کردند.
پیش از این سلولهای بنیادی نورونی در داخل نخاع کشف شده بود درحالی که این گروه جدید در سلولهای شعاعی نخاع و در لبه های طناب نخاعی شناسایی شد.
براساس گزارش io9، موقعیت این سلولهای تازه کشف شده به طور شگفت انگیزی مناسب است و می تواند با حداقل آسیبهای جانبی به ترمیم نخاع در طول بیماری و یا پس از یک تصادف کمک کند.[ شنبه 11 شهریور 1391 ] [ 02:04 ب.ظ ] [ nima fathyan ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

هدف از تا سیس این وبلاگ بالا بردن سطح علمی افراد جامعه در مورد درس شیرین زیست شناسی است.امیدوارم راضی باشید. و فقط ((پرسپولیس))
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

خطاطی نستعلیق آنلاین

فروش بک لینکطراحی سایتعکس
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic