تبلیغات
زیست شناسی ایران
شبی در محفلی ذکر علی بود                 شنیدم عاقلی فرزانه فرمود:
اگر دوزخ به زیر پوست داری                نسوزی گر علی را دوست داری
اگر مهر علی در سینه ات نیست              بسوزی گر هزاران پوست داری

سلام به وبلاگ زیست شناسی ایران خوش آمدید

اسلایدر

BIOLOGY

BIOLOGY
 
نویسندگان
نظر سنجی
کیفیت وبلاگ را در چه سطحی میبینید؟


لینک دوستان

كمبود ویتامین B12 می تواند باعث بروز كم خونی و آسیب به سیستم عصبی شود.

تنها منابع قابل اطمینان برای كسب ویتامین B12 غذاهای غنی شده با این ویتامین (از جمله شیر های گیاهی، برخی از تولیدات سویا و بعضی از دانه های غلات كه در صبحا نه به مصرف می رسند.) ومكمل های ویتامین B12 هستند. ویتامین B12 چه از طریق مكمل ها، غذاهای غنی شده یا منابع حیوانی حاصل شوند، دارای یك وجه مشترك هستند: همه آنها از میكرو ارگانیزم ها ساخته شده اند.

اغلب گیاهخواران برای اجتناب از ابتلا به كم خونی و آسیب های سیستم عصبی به میزان كافی ویتامین B12 دریافت می كنند، ولی بسیاری دیگر از این دسته افراد برای كاهش ریسك ابتلا به بیماری های قلبی یا حاملگی های پر خطر به میزان لازم از این ویتامین دریافت نمی كنند.

برای برخورداری از یك رژیم غذایی كامل، گیاهخواران باید یكی از كارهای زیر را انجام دهند:

 1. دو تا سه مرتبه در روز از غذاهای غنی شده استفاده كنند تا حداقل 3 میكروگرم از این ویتامین را دریافت كنند یا،

 2. روزی یك مكمل ویتامین B12با ارزش غذایی حداقل 10میكروگرم دریافت كنند یا،

 3. هفته ای یك مكمل B12 با ارزش غذایی حداقل 2000 میكروگرم دریافت كنند.

چنانچه از مكمل های غذایی استفاده می كنید، برچسب روی شیشه را با دقت بخوانید تا از دریافت میزان كافی ویتامین B12 مطمئن شوید. به عنوان مثال، چنانچه یك وعده شیر غنی شده دارای 1 میكروگرم ویتامین B12 است، برای دریافت ویتامین B12كافی، باید سه وعده از این شیر میل شود. البته اغلب گیاهخواران استفاده از مكمل های B12را آسان ترین و به صرفه ترین راه دریافت میزان كافی ویتامین B12 می دانند.

هرچه فواصل دریافت ویتامین B12 بیشتر باشد، باید آن را به میزان بیشتری مصرف كرد، چراكه این ویتامین در مقادیر كم بهتر جذب می شود. راه هایی كه در بالا ذكر شد میزان ویتامین B12كافی برای بدن را تا مین می كند، ولی دریافت بیشتر از این مقادیر نیز هیچگونه خطری را متوجه شخص نمی كند و حتی می توان از تلفیق دو یا سه راه ذكر شده نیز استفاده كرد.

آنچه تاكنون مطالعه كردید اطلاعات كافی راجع به ویتامین B12 را در اختیار شما قرار می دهد ولی برای كسب اطلاعات بیشتر بهتر است بقیه این مقاله را نیز مطالعه كنید.

اطلاعات این مقاله در اكتبر سال2001 توسط استفان والس ( (Stephen Wals، متولی جامعه گیاهخواران انگلیس و سایر اعضای اتحادیه گیاهخواران بین المللی جمع آوری شده است.

افراد یا موسسات معتبری که اطلاعات این مقاله مورد تاییدشان می باشد، عبارتند از:

 • EVA – Ethisch Vegetarisch Alternatief، بلژیک

 • Farm Animal Reform Movement (FARM)

 • حامیان خوش رفتاری با حیوانات (People for the Ethical Treatment of Animals)

 • جنبش گیاهخواران (Vegan Action)، امریکا

 • Vegan Outreach، امریکا

 • جامعه گیاهخواران (The Vegan Society)، انگلیس

 • پال اپلبای (Paul Appleby)، متخصص آمار پزشکی، انگلیس

 • لوسیانا بارونی (Luciana Baroni)، پزشک متخصص عصب شناسی و پیر پزشکی، رئیس Società Scientifica di Nutrizione Vegetariana ، ایتالیا

 • آماندا بنهام (Amanda Benham)، متخصص تغذیه، استرالیا

 • دکتر گلینیس دالاس چپمن (Glynis Dallas-Chapman)، دارای مدرک لیسانس، انگلیس

 • برندا دیویس (Brenda Davis)، متخصص تغذیه، رئیس اسبق Vegetarian Nutrition Dietetic Practice Group انجمن تغذیه امریکا

 • ویلیام هریس (William Harris)، پزشک، امریکا

 • دکتر الکس هرشفت (Alex Hershaft)، رئیس FARM

 • مایکل گرگر (Michael Greger)، پزشک، http://www.veganmd.org/، امریکا

 • استفان آر. کافمن (Stephen R. Kaufman)، پزشک، امریکا

 • دکتر جیل لانگلی (Gill Langley)، دارای مدرک فوق لیسانس، انگلیس

 • وسانتو ملینا (Vesanto Melina) ، دارای مدرک فوق لیسانس، متخصص تغذیه، http://www.nutrispeak.com/

 • ویرجینیا مسینا (Virginia Messina)، پزشک عمومی، متخصص تغذیه، vegrd.com

 • جک نوریس (Jack Norris)، متخصص تغذیه، مدیر Vegan Outreach

 • دکتر جان ودربرن (John Wedderburn)، جراح، بنیانگذار جامعه گیاهخواران هنگ کنگ (Hong Kong Vegan Society)

 • مارک ریفکین (Mark Rifkin)، دارای مدرک فوق لیسانس، متخصص تغذیه

*بقیه در ادامه مطلب*

پیش زمینه: ویتامین B12و رژیم غذایی گیاهخواران

درس هایی از تاریخ

B12یك ویتامین استثنایی است. مقدار مورد نیاز روزانه این ویتامین از تمام ویتامین های شناخته شده كمتر است. به نظر می رسد كه دریافت10 میكروگرم از این ویتامین در طول روز برای استفاده بدن كافی است. تقریبا علائم كمبود هر یك از منابع غذایی در بدن پس از 5 سال یا بیشتر در بزرگسالان بروز می كند، ولی برخی از افراد پس از گذشت یك سال با عوارض كمبود مواد غذایی مواجه می شوند.گروه قلیلی از افراد نیز با وجود دریافت اندك منابع غذایی تا 20 سال یا حتی بیشتر نیز هیچگونه عوارض ناشی از كمبود را بروز نمی دهند. ویتامین B12 تنها ویتامینی است كه هیچ مدركی دال براستفاده از انواع مواد غذایی یا داشتن یك رژیم گیاهخواری سرشار از میوه و سبزیجات تازه با دریافت نور خورشید برای تامین آن وجود ندارد .

بسیاری از پستانداران گیاهخوار مانندگوسفند و گاو، ویتامین B12را از طریق تولید آن توسط باكتری های سیستم گوارش خود جذب می كنند .ویتامین B12در خاك و گیاهان وجود دارد.این تحقیقات موجب شده تا برخی از گیاهخواران توجه زیاد به منابع و شیوه های دریافت ویتامینB12 را جدی تلقی نكنند و برخی دیگرغذاهای بخصوصی را به عنوان منابع غیر حیوانی ویتامین B12 معرفی كردند از جمله: اسپیرولینا[2]،نوری[3]،تمپه[4] و گیاه جو. البته این ادعا ها هنوز ثابت نشده است.

پس از گذشت بیش از 60 سال از تحقیقات پیرامون گیاهخواری، غذاهای غنی شده با ویتامین B12و مكمل های این ویتامین به عنوان منابع تامین ویتامین B12 به حساب می آیند. این مسئله بسیار مهم است كه تمام گیاهخواران از دریافت میزان كافی ویتامین B12 از طریق غذاهای غنی شده یا مكمل ها اطمینان حاصل كنند. این مسئله در حفظ سلامت بسیار مهم است و دیگران نیز پس از دیدن سلامتی یك شخص گیاهخوار به گیاهخواری تشویق می شوند.

دریافت میزان كافی ویتامین B12

در هر منطقه و كشوری توصیه برای دریافت میزان كافی ویتامین B12 متفاوت است. در ایالات متحده میزان 2.4میكروگرم در روز برای بزرگسالان و میزان 2.8 برای مادرانی كه به تازگی فارغ شده اند توصیه شده است. در آلمان این میزان 3 میكروگرم در روز است. میزان پیشنهادی دریافت این ویتامین بر اساس جذب 50 درصدی آن است، یعنی دقیقا همان میزانی كه از راه غذا جذب می شود.با توجه به مقادیر پیشنهادی در امریكا و آلمان، در واقع باید به طور میانگین روزی 1.5 میكروگرم از این ویتامین جذب بدن شود.

این میزان باید برای جلوگیری از بروز اولین علائم كمبود ویتامین نظیر افزایش تدریجی میزان هموسیستین[5] و MMA [6] در اغلب مردم كافی باشد. حتی افزایش تدریجی هموسیستین می تواند منجر به افزایش ریسك بسیاری از مشكلات از جمله بیماری های قلبی در بزرگسالان ،مسمومیت حاملگی و نقص درلوله عصبی در كودكان شود.

دریافت میزان كافی ویتامین B12آسان است و راه های زیادی برای انطباق نیاز روزمره اشخاص با دریافت این ویتامین وجود دارد.میزان جذب این ویتامین از حدود 50 (در صورت مصرف 1 میكروگرم یا كمتر) تا 5 درصد (با دوز 1000 میكروگرم(1 میلی گرم)یا بیشتر)متغیر است.بنابراین اگر به طور مداوم B12مصرف نمی كنید، برای دستیابی به میزان جذب موردنظر باید میزان بیشتری مصرف كنید.

استفاده مرتب از غذاهای غنی شده با ویتامین B12به طوری كه در هر وعده غذایی 1 میكروگرم از این ویتامین دریافت شود و این عمل با فاصله زمانی سه بار در روز اتفاق بیفتد، باعث می شود كه بدن میزان كافی از این ویتامین را تامین كند. از آنجایی كه دسترسی مردم به غذاهای غنی شده با این ویتامین در كشورهای مختلف متفاوت است و مقدار ویتامین این غذاها نیز در تولیدات مختلف با یكدیگر فرق می كند، بهتر است برچسب ارزش غذایی آنها بررسی شده و همچنین با توجه به آن یك برنامه غذایی دقیق برای تامین این ویتامین در نظر گرفته شود تا از میزان دریافت كافی ویتامین B12اطمینان حاصل شود.

مصرف یك مكمل غذایی حاوی 10 میكروگرم از این ویتامین نیز موجب جذب میزان مشابه فوق می شود. این متد اقتصادی ترین راه دریافت این ویتامین است. همچنین مصرف 2000 میكروگرم از این ویتامین به صورت هفتگی نیز كافی است. تمام قرص های مكمل ویتامین B12 باید برای كمك به جذب بیشتر جویده شوند یا در دهان حل شوند. قرص ها باید در یك ظرف تیره نگهداری شوند.مانند دیگر مكمل ها به دلیل رعایت احتیاط برای دریافت ویتامین بیشتر نباید میزان مصرف این ویتامین را از آنچه گفته شده است افزایش داد. پس حتی با توجه به اینكه مدرك مستدلی بر مصرف بالای این ویتامین وجود ندارد، باید از دریافت بیش از 5000 میكروگرم از آن در هفته اجتناب كرد.

سه راه گفته شده برای اكثریت مردم كه از متابولیسم نرمال ویتامین B12 برخوردارند مناسب است ولی دراشخاصی كه دارای مشكل در جذب این ویتامین هستند، به دلیل عدم وابستگی متد سوم (یعنی دریافت 2000 میكروگرم در هفته) به فاكتور طبیعی موجود در دستگاه گوارش، بهترین روش است. به ندرت مشكلات متابولیكی دیگری نیز وجود دارد كه جذب ویتامین B12را با مشكل مواجه می كند، در صورت احساس چنین مشكلاتی فورا به متخصص مراجعه كنید.

علائم كمبود ویتامین B12

علائم بالینی كمبود این ویتامین،كم خونی و ایجاد مشكل در سیستم عصبی است. غلب گیاهخواران برای اجتناب از كمبود این ویتامین میزان كافی از آن را دریافت می كنند. دو گروه از گیاهخواران با كمبود B12 روبه رو می شوند: كسانی كه مدت هاست گیاهخوارند و از غذاهای غنی شده استفاده نمی كنند(مثل خام خواران وكسانی كه برای طول عمربیشتر گیاهخواری می كنند.) و كودكان مادران شیردهی كه خود دارای كمبود این ویتامین هستند.

علائم كمبود این ویتامین در بزرگسالان عبارت است از: كمبود انرژی، خارش بدن، كرختی، كاهش احساس درد یا فشار، گیجی، تاری دید، راه رفتن غیر طبیعی، ضعف حافظه، لكنت زبان، توهم و تغییرات شخصیتی. معمولا این علائم در طی چندین ماه تا یك سال قبل از آگاهی فرد به ارتباط آنها با فقر ویتامین B12بروز می كنند و معمولا با جبران كمبود برگشت پذیر هستند. در هر حال علائم مستدلی كه مختص به كمبود این ویتامین باشد، وجود ندارد و گاهی اوقات در بزرگسالان صدمات وارده از كمبود این ویتامین دائمی است. اگر نسبت به بروز هركدام از این علائم در خود آگاهی پیدا كردید، حتما به متخصص مراجعه كنید چراكه مشكلات دیگر هم می تواند با همین علائم ظاهر شود.

خصوصا كودكان زودتر از بزرگسالان علائم كمبود این ویتامین را بروز می دهند.كمبود B12ممكن است باعث بروز كمی انرژی، اشتها و نشاط شود و اگر سریعا درمان نشود منجر به حالت كما و مرگ خواهد شد. باز هم نمی توان یكسری از علائم بخصوص را تنها به دلیل فقر B12 تشخیص داد. كودكان نسبت به فقر این ویتامین از بزرگسالان آسیب پذیر تر هستند. برخی به درمان سریعتر پاسخ می گویند و برخی دیگر پیشرفت كندی دارند.

به همین خاطر بهتر است گیاهخواران كاملا مراقب مصرف این ویتامین باشند چراكه در كنار مشكلات ناشی از كمبود این ویتامین، هر گیاهخواری كه از کمبود B12رنج می برد می تواند یك ضد تبلیغ برای گیاهخواری باشد.

ارتباط هموسیستین

این پایان ماجرا نیست. اغلب گیاهخواران محدودیت های عملكرد آنزیم های مرتبط با B12را كه منجر به سطح همو سیستین خون می شود نشان نمی دهند. در طی دهه گذشته مدارك مستدلی یافت شده دال بر اینكه حتی افزایش تدریجی همو سیستین خون ریسك بیماری های قلبی، حملات قلبی و مشكلات بارداری را افزایش می دهد. سطح هموسیستین خون همچنین تحت تاثیر مواد غذایی دیگرو مهمتر از آن فولات[7] قرار دارد. توصیه های رایج برای دریافت میزان لازم فولات برای كاهش سطح همو سیستسن و در نتیجه كاهش خطرات افزایش این ماده در بدن است. گیاهخوارانی كه فولات دریافت می كنند معمولا سلامت هستند خصوصا اگر میزان زیادی سبزی مصرف كنند. در هر حال، مشاهدات افزایش هموسیستین در گیاهخواران گواه بر این است كه میزان دریافت B12 باید برای اجتناب از خطرات احتمالی اندازه باشد.

آزمایش میزان B12 در بدن

آزمایش سطح B12در گیاهخواران كمی مشكل و غیرقابل اطمینان است، خصوصا در گیاهخوارانی كه از خزه دریایی استفاده می كنند. خزه دریایی و برخی دیگر از گیاهان خوراكی دارای آنالوگ های B12 هستند (B12 غیرواقعی) كه می تواند در آزمایش خون نقش B12 واقعی را بازی كند و در متابولیسم B12اختلال ایجاد می كند. شمارش گلبول های خون نیز بی فایده است چراكه دریافت میزان بالای فولات موجب مخفی ماندن كم خونی های ناشی از كمبود ویتامین B12كه از راه شمارش گلبول خون تعیین می شود، می گردد. آزمایش سطح هموسیستین خون از همه اطمینان بخش تر است (میزان كمتر از 10 میلی مول در لیتر رضایتبخش است.). بهترین آزمایش به منظور دستیلبی به میزان B12 آزمایش میزان اسید متیل مالونیك (MMA) خون است. اگر مقدار آن، درحد طبیعی در خون (بیشتر از 370 نانو مول در لیتر)یا ادرار (كمتر از 4 میلی گرم در میلی گرم كراتینین) بود، پس بدن شما ویتامین B12كافی دارد. با این حال هنوز هم بسیاری از پزشكان به میزان B12در خون و شمارش گلبول های خون اكتفا می كنند، ولی این آزمایشات خصوصا در گیاهخواران كافی نیست.

آیا گیاهخواران بجز مصرف غذاهای غنی شده و مكمل ها انتخاب دیگری هم دارند؟

چنانچه به هر دلیلی مایل نیستید از غذاهای غنی شده یا مكمل ها استفا ده كنید،بهتر است بدانید كه به عرصه خطرناكی قدم گذاشته اید. چنانچه به عنوان یك بزرگسال به كودكی شیر نمی دهید، باردار نیستید و قصد باردار شدن هم ندارید و می خواهید منبع جدیدی از ویتامین B12كه مصرف آن شما را با كمبود این ویتامین مواجه نمی كند بیابید، بنابراین این كار شما توجیهی دارد ولی باید بسیار مراقب باشید. برای حفظ سلامتی خود بهتر است به صورت سالیانه میزان B12خون خود را آزمایش كنید، چنانچه میزان هموسیستین یا MMA خون شما حتی به مقدار كم افزایش یافته است، بدان معنی است كه اگر بر تصمیم خود اصرار كنید، سلامت خود را به خطر می اندازید.

اگر به كودك خود شیر می دهید، باردار هستید، یا قصد باردار شدن دارید ویا این تجربه را با یك كودك انجام می دهید، پس این خطر را نكنید .

منابع گفته شده B12 كه بر اساس تحقیقات صورت گرفته روی گیاهخواران مشخص شده است ناكافی به شمار می آیند از جمله باكتری های دستگاه گوارش انسان، اسپیرولینا، نوری خشك شده، گیاه جو و بسیاری دیگر از گیاهان دریایی. تحقیقات دیگر روی گیاهخواران خام خوار نشان می دهد كه غذاهای خام از میزان ویتامین B12مناسبی برخوردار نیستند.

گزارشات حاكی از آن است كه میزان B12 موجود در مواد غذایی برای اثبات اینكه آن ماده غذایی منبعی برای ویتامین B12است، كافی نیست. تمایز میان B12واقعی از آنالوگ ها كه باعث اختلال در متابولیسم B12می شوند، دشوار است. حتی اگر B12واقعی در یك ماده غذایی هم باشد، چنانچه به همان میزان از آنالوگ ها نیز دریافت شود ویتامین B12واقعی بی تاثیر می شود. تنها یك راه قابل اطمینان برای آزمایش یك غذا به عنوان منبع ویتامین B12 وجود دارد و آن اینكه هر كسی كه یك نوع غذا را به این خاطر پیشنهاد می كند حتما باید مدركی هم برای آن بیاورد.

یك رژیم طبیعی ، سلامت و مفید

برای حفظ سلامت خود، یك رژیم غذایی باید نه تنها برای اشخاص خاصی بلكه برای تمام 6 میلیارد جمعیت زمین، نشاط و سرزندگی و یك زندگی مسالمت آمیز با دیگر موجودات به ارمغان بیاورد. بر این اساس، سازگاری طبیعی برای اغلب انسان ها (تقریبا تمام انسان ها) در جهان امروز گیاهخواری است.هیچ چیز طبیعی در ساخت وساز كارخانه های ماشینی و جایگزینی آنها با موجودات زنده و دارای احساس وجود ندارد. با استفاده از مكمل های غذایی یا غذاهای غنی شده ما نیز مانند سایر موجودات می توانیم بدون رساندن كوچكترین آسیبی به موجودات زنده، ویتامین B12 مورد نیاز خود را تامین كنیم.

گیاهخوارانی كه از غذاهای غنی شده یا مكمل های غذایی استفاده می كنند، كمتر از گوشتخواران دچار كمبود ویتامین B12می شوند. انستیتو پزشكی ایالات متحده به وضوح این مطلب را ارائه كرده است: از آنجایی كه 10 تا 30 درصد بزرگسالان ممكن است قادر به جذب ویتامین B12 دریافتی نباشند، بهتر است بزرگسالان بالای 50 سال از غذاهای غنی شده یا مكمل های غذایی استفاده كنند. البته بهتر است گیاهخواران از سنین پایین تر این كار را انجام دهند تا هم به نفع خودشان باشد هم حیوانات. برای گیاهخوارانی كه از دانش كافی برخوردارند، نیاز به ویتامین B12 هیچگاه یك مشكل نیست.
طبقه بندی: ویتامین ها،
[ شنبه 20 خرداد 1391 ] [ 06:22 ب.ظ ] [ nima fathyan ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

هدف از تا سیس این وبلاگ بالا بردن سطح علمی افراد جامعه در مورد درس شیرین زیست شناسی است.امیدوارم راضی باشید. و فقط ((پرسپولیس))
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

خطاطی نستعلیق آنلاین

فروش بک لینکطراحی سایتعکس